مدیران

ارزیابی تیپ گاوهای شیری

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp

تحقیقات و پژوهش­های زیادی اثر تیپ بر تولید و طول عمر اقتصادی گاوهای شیری را نشان داده است. بنابراین می­توان با بهرگیری از ارزیابی صفات گاوشیری میزان کل تولید و تعداد دورهای شیردهی و تداوم شیردهی گاوهای شیری را بهبود بخشید و با افزایش طول عمر مفید دام تعداد تلیسه­های مورد نیاز برای جایگزینی در گله را کاهش داده و در نتیجه سود بیشتری حاصل نمود. علاوه­براین طبقه­بندی دام­ها از نظر تیپ و تولید،‌ اطلاعاتی به دامداری می­دهد که با آنها می­تواند به نقاط قوت و ضعف مدیریت خود پی برده و از حداکثر توان در انتخاب ژنتیکی دام­های خود استفاده نمایند. در نتیجه می­توان گفت خصوصیات مربوط به تیپ رابطه نزدیکی با بازده اقتصادی یک گله گاو شیری دارد بنابراین آگاهی از وضعیت خصوصیات تیپ دام و این که چگونه این خصوصیات می­تواند در بازه حیوان موثر باشد، از عوامل ضروری در مدیریت صحیح یک گله گاوشیری است. در این راستا اطلاع از وضعیت گاوهای نر ارزیابی شده که می­توانند صفات تولیدی را به فرزندان خود انتقال دهند،‌ در برنامه­ریزی صحیح برای تلقیح گاوهای یک گله اهمیت زیادی دارد. 

اکثر کشورها از صفاتی استاندار در سیستم ارزیابی تیپ گاوهای شیری استفاده می­کنند که شامل: قد و قامت،‌ عمق بدن،‌ عرض سینه، وضعیت ناحیه کمر،‌ زاویه­دار بودن بدن،‌ زاویه کپل،‌ طول کپل، عرض کپل،‌ استقرار پاها از عقب و پهلو،‌ زاویه سم،‌ ارتفاع عقب پستان، اتصال پستان، عمق پستان، عرض پستان عقب، لیگامنت اتصال دهنده وسط پستان،‌ تعادل پستان و طول پستانک­ها می­باشد. امتیازهای داده شده به هر کدام از این صفات به عنوان شاخصی ترکیبی از مجموعه صفات موثر بر تولید و طول اقتصادی دام­ها می­باشد که می­تواند به عنوان یک معیار جهت بهگزینی، تعیین اسپرم،‌اصلاح نژاد و… در مدیریت گله مورد استفده قرار گیرد.

    

 آیدی تلگرام : @ModiranCo,@MVakili,@Modiran8

    آیدی اینستاگرام: modirangroup_344-01105

بیشتر بخوانید

مسابقه بهار مدیران

اسامی برندگان مسابقه بهار مدیران

اسامی برندگان مسابقه بهار مدیران   ▫️ حمید رضا کامروا ▫️ احسان نصیری ▫️ میلاد ابراهیم پور ▫️ محمصلی تمیز کار ▫️ منصور مینو فر

مدیریت را با مدیران تجربه کنید

پیشرو در نرم افزارهای مدیریت دامپروری