مدیران

چرا ثبت آمار و اطلاعات در گاوداری مهم است؟

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp

پرورش دام سنگین شامل گاو، گاومیش و شتر یکی از دو فعالیت اصلی زیر بخش دامداری در کشور است. در این رشته فعالیت پرورش گاو و گوساله از جایگاه مهمی برخوردار بوده به نحوی که در آمار سازمان برنامه و بوجه کشور که در اسفند ماه سال ۹۸ انتشار یافت از نظر تعداد بهره برداری حدود ۹۸ در صد و از نظر تعداد دام ۹۴ درصد را به خود اختصاص داده است. همچنین نتایج طرح های آمارگیری از گاوداری های صنعتی نشان می دهد که تعداد و ظرفیت گاوداری های صنعتی در کشور رو به افزایش بوده و در طی سالهای اخیر پرورش گاو و گو ساله به روش صنعتی توسعه چشمگیری یافته است.

افزایش کمی و کیفی محصولات دامی با استفاده مطلوب و اصولی از منابع و امکانات و به کارگیری روش های نوین امکان پذیر می باشد. اصلاح نژاد دام‌ها و جایگزینی گونه‌های بهره‌ورتر به جای نژادهای سنتی یک از روش های نوین، جهت توسعه و پیشرفت این صنعت می باشد. موفقیت در برنامه ژنتیکی و اصلاح نژادی منوط به داشتن اطلاعات بسیار دقیق مربوط به هر راس دام میباشد لذا ثبت اطلاعات گاو یکی از مهم ترین عوامل در این زمینه  (ژنتیک واصلاح نژاد) می باشد. علاوه براین یکی از مشکلات در این صنعت، ضعف مدیریت می باشد که خسارات زیادی را به تولید کنندگان وارد نموده است. بنابراین ثبت اطلاعات یکی از ضروریات مهم در مدیریت گله بوده  و ثبت رکوردگیری گاوها مانند ثبت نتاج ،تشخیص فحلی ،شیردوشی ،تغذیه ،وبرنامه های بهداشتی و… ضروری میباشد.

شرکت مدیران تحلیلگر سپاهان
تولید کننده نرم افزار های تخصصی حوزه دامپروری و کشاورزی

تلگرام : @Modiran8 ، @ModiranCo
اینستاگرام : @modiran_34401105
شماره تماس دفتر : ۰۳۱-۳۴۴۰۱۱۰۵ – ۳۴۴۰۱۳۹۳
واتساپ : ۰۹۳۳۲۹۸۷۲۱۴

بیشتر بخوانید

مسابقه بهار مدیران

اسامی برندگان مسابقه بهار مدیران

اسامی برندگان مسابقه بهار مدیران   ▫️ حمید رضا کامروا ▫️ احسان نصیری ▫️ میلاد ابراهیم پور ▫️ محمصلی تمیز کار ▫️ منصور مینو فر

مدیریت را با مدیران تجربه کنید

پیشرو در نرم افزارهای مدیریت دامپروری