بررسی صنعت نرم افزاری و تکنولوژی سیستم های رایانه ای در صنعت دام و طیور

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp

چکیده

در شرایط کنونی اقتصاد ایران با توجه به رویکرد مسئولان کشور در جهت توسعه صادرات غیر نفتی و کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی، بخش خدمات اهمیت ویژه ای یافته است. از جمله بخش هایی که تحت عنوان خدمات نوین طی چند سال گذشته به بازار صادرات راه یافته است، نرم افزار است.

به دلیل عدم نیاز بازار نرم افزار به سرمایه گذاری کلان و استوار بودن این بخش بر نیروی انسانی متخصص‌، در برخی کشورهای در حال توسعه مانند هند، صادرات نرم افزار به یکی از عمده راه های کسب درآمد ملی تبدیل شده است. در این مقاله سعی می شود با تبیین جایگاه کنونی ایران در بازار نرم افزار و بیان مختصری از تجربه کشور هند در این زمینه راهکارهایی ارائه شود که به توسعه و شکوفائی سهم نرم افزار در ایران کمک کند.

مقدمه

هدف مقاله حاضر معرفی نرم افزار به عنوان یک صنعت و بررسی وضعیت آن در کشور است. در این راستا به عنوان یک نمونه مقایسه به وضعیت کنونی صنعت نرم افزار در کشور هند و ایران پرداخته شده است.
مهم ترین مشکلی که در بررسی وضعیت نرم افزار در ایران وجود دارد کمبود منابع وپراکندگی آنهاست. با وجود پیشینه ۴۰ ساله صنعت نرم افزار در ایران ، تحقیقات کمی در مورد وضعیت آن صورت گرفته است و اگر هم تحقیقی شده بیشتر به صورت کیفی بوده و بر مشکلات موجود و پیشنهاد راهکارها تاکید کرده است. که شاید عدم سازمان یافتگی و پراکندگی بازار نرم افزار از علت های آن باشد.
در این جا وضعیت کنونی صنعت نرم افزار ایران را در چهار قسمت تقاضا ، سرمایه ، نیروی انسانی و فن آوری بررسی می کنیم.

تقاضا

برای بهبود تقاضا در بازار یک سری اقدامات توسط دولت انجام گرفته است، با این وجود وضع کنونی بازار نرم افزار ایران سامان یافته نیست.
اقدامات انجام گرفته
اقداماتی که تا کنون برای بهبود تقاضا انجام گرفته است به شرح زیر می باشد:
۱ – تصویب قانون مالکیت معنوی برای کلیه نرم افزارهای تولید داخل توسط مجلس شورای اسلامی.
۲ – طرح حمایت از پایگاه داده تهیه شده توسط شورای عالی انفورماتیک.
۳ – ضمانت دولتی در قراردادهایی که میان شرکت های ایرانی و خارجی منعقد می شود.

وضعیت کنونی بازار نرم افزار در ایران

با توجه به حجم بازار ( تقاضا ) و میزان تولید ( عرضه ) ، نرم افزارهای موجود در بازار به شش گروه طبقه بندی شده اند (جدول شماره ۱) :
۱ – تولید و پشتیبانی نرم افزارهای سیستمی و ابزارهای نرم افزاری داخلی :
شامل سیستم عامل ، زبان های برنامه سازی ، پایگاه داده های بومی سازی شده و ابزارهای فارسی ساز تولید شده در داخل.
۲ – ارائه و پشتیبانی نرم افزارها و بسته های نرم افزاری خارجی
۳ – تولید و پشتیبانی نرم افزارهای کاربردی ، صنعتی و مخابراتی سفارش مشتری داخلی
۴ – تولید و پشتیبانی بسته های نرم افزاری کاربردی داخل
۵ – راهبری و راه اندازی نرم افزارهای کاربردی داخل که توسط سازمان هایی به غیر از تولید کننده اصلی انجام می شود.
۶ – تولید و پشتیبانی نرم افزارهای کاربردی ، صنعتی و مخابراتی جهت مشتریان خارجی
این نمونه آماری مربوط به ۲۵ شرکت است. یکی از مشکلات آمارگیری در بازار نرم افزار تنوع قیمت و سرمایه مورد نیاز برای محصولات تولید شده است .

جدول شماره ۱ :عرضه و تقاضای نرم افزار در بازار ایران

شرح عرضه بالقوه تعدادطرحهای اجرا شده میانگین سرمایه مورد نیاز (ریال) تقاضای بالفعل
گروه(۱) ۴۰ ۸ ۱۶۰.۰۰۰.۰۰۰ ۸۰
گروه(۲) ۵۷ ۱۰ ۱۴۶.۰۰۰.۰۰۰ ۳۰
گروه(۳) ۱۱۱ ۵۱ ۱.۱۴۵.۵۰۰.۰۰۰ ۱۰۲
گروه(۴) ۱۶۹ ۵۸ ۲۸۶.۰۰۰.۰۰۰ ۳۴۸
گروه(۵) ۶۸ ۱۱ ۳۹.۰۰۰.۰۰۰ ۱۱
گروه(۶) ۱۵ ۵ ۱۱۲.۰۰۰.۰۰۰ ۵
میانگین سرمایه موردنیاز برای انجام یک طرح در صنعت نرم‌افزار ۵۵۰.۰۰۰.۰۰۰

http://www.sanaray.com
در ستون دوم جدول عرضه بالقوه به معنای توان بالقوه واحدهای تولیدی برای انجام پروژه های متفاوت بر اساس نیروی انسانی موجود و نیروی انسانی مورد نیاز برای انجام پروژه ها است. در ستون آخر نیز تقاضای بالفعل بازار عبارت است از تعداد پروژه هایی که شرکت های انفورماتیکی به صورت طبقه بندی شده داشته اند . با توجه به جدول داده شده می توان گفت واحدهای فعال تنها از نیمی از پتانسیل خود استفاده کرده اند.

سرمایه

یکی از دلایلی که باعث شده شرکت های انفورماتیک فعال از توان خود برای تولید استفاده نکنند و کمتر به فکر گسترش واحدهای تولیدی خود باشند ، کمبود منابع سرمایه گذاری است. برای انجام هر پروژه به طور میانگین ۵۵ میلیون تومان سرمایه مورد نیاز است که شرکت ها توانایی تامین این سرمایه در گردش را ندارند.
در سال ۸۱ برای اولین بار مبلغ قابل توجهی از بودجه کشور، به طور مشخص برای گسترش صنعت فناوری اطلاعات و ایجاد اشتغال از این طریق در نظر گرفته شد که مبلغ آن ۱۲۵۰ میلیارد ریال بود.

نیروی انسانی

بخش عمده ای از نیروی انسانی صنعت نرم افزار را دانشگاه می تواند تامین کند ولی به دلیل دوری این صنعت از دانشگاه در حال حاضر چنین نیست.
تعداد کل فارغ التحصیلان رشته های انفورماتیک و رشته های مرتبط با آن تا سال ۱۳۷۷ حدود ۱۴ هزار نفر بوده است.

فناوری :

تا به حال چند پارک فناوری اطلاعات در تهران ، اصفهان و گلستان ساخته شده است.

بیان مساله

در چند سال گذشته دنیا شاهد انقلاب انفورماتیکی و اقتصاد دیجیتالی بوده که در جهان به وقوع پیوسته وایران نیز همچون دیگر کشورها بی تاثیر از این تغییرات نبوده است. در ابتدای شکل گیری انقلاب انفورماتیک، همه تلاش ها به تولید زیر ساخت ها و سخت افزار مورد نیاز این ساختار جدید معطوف بوده است که ایران به علت دارا بودن سطح پایین تکنولوژی نسبت به کشورهای توسعه یافته نتوانست در بازارهای جهانی این بخش سهمی را به خود اختصاص دهد و تنها به وارد کردن این زیر ساخت ها و ایجاد بستری مناسب برای حرکت به سمت اقتصاد نوین مشغول بوده است. اما باید توجه داشت که اگر از این بستر به نحو مناسبی در جهت بهبود وضعیت اقتصادی کشور استفاده نشود، همه فعالیت های سال های گذشته در جهت آماده کردن این زیر ساخت ها مورد اتلاف واقع می شود و بی نتیجه می ماند. بنا به نظر کارشناسان حلقه مفقوده در کاربرد منابع سخت افزاری و زیر ساختی موجود را نرم افزارهایی تکمیل می کنند که بتوانند وظایف و خدماتی که سال ها به صورت دستی انجام می شدند را روی صفحه رایانه بنشانند. اکنون که از لحاظ سخت افزاری امکان پیشرفت در عرصه فناوری اطلاعات در کشور فراهم شده است باید با تدابیر لازم در جهت تهیه نرم افزارهای مورد نیاز در کشور اندیشید و حتی پا را فراتر گذاشت و با توجه به پتانسیل های زیادی که کشور از آن برخوردار است برای صادرات نرم افزار به دیگر کشورها برنامه ریزی کرد. باتوجه به اینکه هنوز سرمایه گذاری قابل توجهی در کشور برای صادرات نرم افزار انجام نشده است، شاهد برداشتن گام هایی هستیم که شاید روزنه امیدی در میان صادرات غیر نفتی ایران به شمار رود.
“رئیس اتحادیه صادرکنندگان نرم افزار، محمد طلایی ، چندی پیش اعلام کرد ایران در سال ۸۲ حدود ۱۱ میلیون دلار صادرات نرم افزار داشته است که این مبلغ بسیار پایین تر از ظرفیت های موجود در کشور است.
” در مجموع ۲۰ شرکت برتر تولید و پشتیبانی نرم افزارهای سفارشی در ایران مشغول به کار هستند که هدف اولیه تولید این شرکت ها بازار داخلی است زیرا در این زمینه مازاد تقاضا وجود دارد. البته کارشناسان معتقد هستند در حال حاضر با توجه به مشکلات صادراتی نرم افزار بسیاری از نرم افزارهای تولیدی یا به صورت غیر قانونی از کشور خارج می شود و یا از طریق شبکه اینترنت به خارج از کشور منتقل می شود. از طرف دیگر به علت شفاف نبودن قوانین در پرداخت مالیات، بسیاری از شرکت های صادرکننده نرم افزار آمار درستی از فعالیت های خود منتشر نمی کنند. همه این عوامل موجب شده است تا آمار رسمی ارائه شده در این خصوص دقت لازم را نداشته باشد و صادرات بخش نرم افزار را بسیار کمتر از میزان واقعی آن نشان داده شود.
نرم افزار در معنای عام کلمه به کلیه روش ها و داده ها و هر آنچه که منجر به ایجاد آگاهی می شود اطلاق می شود ]انفورماتیک ۷۳[. این تعریف کلی است و شامل نرم افزار کامپیوتری نیز می شود.
طبق تعریف انجمن مهندسان برق و الکترونیک (IEEE) نرم افزار کامپیوتری عبارت است از برنامه های کامپیوتری ، رویه ها ، دستورالعمل ها و مستندات اجتماعی در رابطه با آنها و همچنین طلاعات مربوط به یک سیستم کامپیوتری.

نرم افزار به عنوان یک صنعت

نرم افزار به عنوان یک صنعت دارای ویژگی هایی می باشد مانند:
• • بازار بزرگ و پویا
• • بی نیازی از هزینه های تولید انبوه
• • همکاری از راه دور ( تیم های جهانی )
طبقه بندی محصولات نرم افزاری
محصولات صادراتی نرم افزاری به ۲ گروه عمده تقسیم می شوند:
کالای نرم افزاری: محصول ( بسته نرم افزاری ) که متناسب با یک نیاز یا کاربرد عمومی طراحی و تدوین گردیده و از طریق یک واسط سخت افزاری مانند CD به بازار عرضه می گردد. موارد زیر در رده کالاهای نرم افزاری قرار می گیرند:
نرم افزارهای کاربردی که از استقلال نسبی نسبت به قوانین و مقررات کشورهای مختلف برخوردار هستند.
نرم افزارهای پایه و یا ابزارهای تولید نرم افزار
نرم افزارهایی با کاربرد عمومی مانند نرم افزارهای علوم قرآنی، آموزش زبان و ادبیات، ایران شناسی و ….
خدمات نرم افزاری: محصولی که بر اساس سفارش ساخت معینی تولید و عرضه می شود. کلیه فعالیت های مطالعاتی، تجزیه و تحلیل و طراحی، ساخت، آزمایش، اجرا، راه اندازی و ارائه خدمات پشتیبانی به عنوان خدمات نرم افزاری شناخته می شوند.
کالاها و خدمات نرم افزاری دارای ویژگی هایی هستند که آن ها را از سایر کالاهای تجاری حتی خدمات فنی و مهندسی که از لحاظ قانونی دربردارنده خدمات نرم افزار می باشد، متمایز می کند. برخی از این ویژگی ها عبارتند از :
نرم افزار حاصل اندیشه و تفکر است و در تولید محصول نرم افزاری، به طور کلی نیروی انسانی متخصص عامل اصلی است نه ماشین آلات و فرایند تولید و ساخت تولید نرم افزار در مقایسه با تولید محصولات صنعتی و کشاورزی، سرمایه بر نبوده و با حداقل سرمایه و امکانات قابل عرضه است.
سرعت رشد و تحول تکنولوژی ساخت نرم افزار و محیط های بهره برداری آن با سایر رشته های صنعتی و مهندسی قابل مقایسه نیست.آخرین فن آوری های تولید نرم افزار، براحتی قابل حصول است و عقب ماندگی فن آوری در تولید نرم افزار بین کشورهای در حال توسعه و پیشرفته مشکل زیادی را بوجود نمی آورد.
نرم افزار موجودی زنده است و محصولی است که پس از فروش ( صادرات) باید سرپا نگه داشته شود بنابراین نرم افزار کالایی است که ۲ بازار دارد: بازار آشکار( فروش) و بازار پنهان (پشتیبانی). نرم افزار فاقد قلمرو گمرکی است و به راحتی می تواند از یک نقطه به نقطه دیگر جهان ارسال و عرضه گردد.
تجربه کشور هند در صادرات نرم افزار
میزان صادرات محصولات نرم افزاری در هند با رشد قابل توجهی در سال های اخیر همراه بوده است. عرضه فراوان نیروی کار متخصص در زمینه IT با دستمزدهای پایین و مسلط به زبان انگلیسی از جمله عواملی است که موجب شده تا هند بتواند سهم قابل توجهی از بازارهای جهانی نرم افزار را به خود اختصاص دهد. اما یکی از مهمترین عواملی که در شکل گیری این پیشرفت در کشور هند نقش به سزایی دارد تاسیس پارک تکنولوژی نرم افزار (STPI) در این کشور می باشد. STPI موسسه ای است که از سال ۱۹۹۱ توسط وزارت تکنولوژی اطلاعات هند (MIT) راه اندازی شده و هدف اصلی آن ارتقای صادرات خدمات و نرم افزار در هند می باشد. این موسسه تاکنون ۱۹ شعبه دیگر در ایالت های مختلف هند دایر کرده است. مکانیزم های راهبردی که سازمان (STPI) در جهت تقویت و توسعه تکنولوژی از آن بهره می برد عبارتند از :
صدور مجوز به متقاضیان بدون ارجای آن به مراکز محلی
معافیت از تعرفه های گمرکی در جهت واردات مورد نیاز
معافیت از مالیات های محلی جهت فروش محصولات در داخل
اجرای سرمایه گذاری شرکت های خارجی تا سقف ۱۰۰ درصد
معافیت از مالیات بردرآمد تا سال ۲۰۱۰
اتصالات ارتباط داده قوی
ارائه مجوز صادرات در مراکز محلی

برخی از اهداف بلند مدت که STPI در دستور کار خود قرار داده را می توان به این صورت ذکر کرد: تشویق به ایجاد واحدهای STPI در شهرهای کوچک به دلیل وجود نیروی کار ارزان و هزینه کم، راه اندازی شبکه فیبر نوری به جهت این که با افزایش ارتباطات شبکه ماهواره ای قادر به ارائه پهنای باند مورد نیاز نخواهد بود و شرکت گسترده در نمایشگاه های بین المللی جهت ارائه محصولات نرم افزاری و جذب بازار.

فرضیات تحقیق

به نظر می رسد بین استفاده از سیستم کنترل از راه دور و بالا رفتن بهره وری رابطه وجود دارد.
به نظر می رسد بین استفاده از سیستم کنترل از راه دور و بهینه سازی مصرف انرژی در سالن مرغداری رابطه وجود دارد.
به نظر می رسد بین استفاده از سیستم کنترل از راه دور و افزایش کارایی در سالن های پرورش دام و طیور رابطه وجود دارد.

اهمیت تحقیق

صنعت نرم افزار به دلیل ماهیت کاملاً تخصصی و فرایند تولید پیچیده صنعتی زمان بر محسوب می شود. برای موفقیت در این صنعت می بایست برخلاف دیدگاه تجاری شتابزده در واسطه گری، سرمایه گذاری لازم را بدون انتظار بازگشت فوری آن انجام داد. گسترش صادرات در زمینه نرم افزار با توجه به شرایط موجود در کشور نمی تواند یک حرکت خود به خودی موفق باشد. تدوین یک برنامه استراتژیک توسعه صادرات نرم افزار با مشارکت متقابل نهادهای ذیربط دولتی و تشکل های صنفی و حرفه ای ضروری است، شرکت های نرم افزاری موجود به استثنای معدودی از شرکت ها،‌فاقد نظام تضمین کیفیت می باشند. برای موفقیت در بازارهای جهانی می بایست استانداردها و الزامات بازار جهانی نرم افزار را پذیرفت و در همان سطح عمل کرد. این موضوع در همه جنبه های کار یعنی تولید، بازاریابی، مدیریت پروژه، موارد حقوقی و قانونی و …. وارد است.
توسعه صادرات نرم افزار در گرو سازماندهی متناسب در همه زمینه های تولید،‌ بازاریابی، فروش و پشتیبانی (خدمات پس از فروش) در شرکت های نرم افزاری است و دولت باید با ارائه تسهیلات مناسب با فرایند صادرات نرم افزار شرکت های مشغول به این کار را در همه مراحل این امر یاری کند که متاسفانه در حال حاضر این تسهیلات ارایه نمی شود.اصولاً‌ شرکتی که قدم در راه صادرات می گذارد بایستی با نگرش دیگری سازمان یابد. از جمله فعالیت هایی که برای ارتقای سطح این شرکت ها می توان انجام داد برگزاری دوره های آموزشی تخصصی و جلب مشارکت و همکاری نیروی کار متخصص داخل کشور می باشد.
از لحاظ قانونی کالاهای نرم افزاری در ردیف کالاهای صنعتی شناسایی شده اند و از امتیازات و تسهیلات کالاهای صنعتی بهره می برند. درحالی که قانون حاکم بر صدور خدمات نرم افزاری قانون و مقررات خدمات فنی و مهندسی است. همان طور که ذکر شد کالاهای نرم افزاری خصوصیاتی دارند که آن ها را از دیگر محصولات از جمله کالاهای صنعتی و خدمات فنی و مهندسی متمایز می سازد و به همین علت توسعه صادرات این محصولات نیازمند وضع قوانین و مقررات خاص خودشان است.

مباحث و چارچوب نظری:

تافلر جامعه شناس و متفکر غربی ، ۶۰ سال پیش تغییرات اساسی زندگی بشری را از بدو شکل گیری جامعه انسانی تاکنون به سه

مرحله یا موج تقسیم نمود :
موج اول را عصر کشاورزی یا جامعه کشاورزی نام داد . این عصر سی هزار سال به طول انجامید در این عصر بشر مطلقا تحت سلطه ی طبیعی و عوامل طبیعی قرار داشت .
موج دوم عصرتولید ابزار است که از پیش از هزار سال پیش بوجود آمد و در پی آن صنعت و علم ۵۰۰ سال پیش پا گرفت . در این عصر بشر سعی تمود به کمک ابزار صنعت اولیه در طبیعت دخل و تصرف نماید و تا حدودی خود را از سلطه مطلق طبیعت و عوامل طبیعی رهایی بخشد .
موج سوم که از پنجاه سال پیش شروع گردید عصر فراصنعتی نامیده شده است . به طوری که بشر سعی نمود خود را از سلطه طبیعت و عوامل طبیعی رها نموده و با استفاده از تکنولوژی و فناوری پیشرفته ، علم و تحقیق و آموزش بدون سلطه طبیعت زندگی خود را ادامه دهد .

در دو دهه اخیر با توسعه همه جانبه تکنولوژی و بیوتکنولوژی و بیوشیمی و نانوتکنولوژی و فناوری اطلاعاتی (IT) مانند کامپیوتر ، اینترنت و امواج الکترونیکی بشر ، قادر شد که تغییرات شگرفی در تمام شئون زندگی خود به وجود آورد و طبیعت و عوامل طبیعی را به نحو وسیع زیر سلطه خود درآورد . یکی از نتایج ملموس این تحول پدیده جهانی شدن یا Globalization است که جهان را تحت نظام واحدی درآورده است و علی رغم موافقت ها و مخالفت های شدید با این پدیده ، امروزه همه جوامع بشری و ملت های جهان به اجبار ، خواسته یا ناخواسته در معرض سلطه آن قرار گرفته اند و گریزی از قبول آن ندارند.
کشور باستانی ما نیز از این اصل کلی مصون نیست و ما در تمام شئون زندگی اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی و به خصوص تولیدی تحت تأثیر شدید مسائل و رویدادهای جهانی هستیم. در این پژوهش سعی شده است جایگاه صنعت مرغداری و دامداری ایران را در عصر فراصنعتی و جهانی شدن با آنچه در جهان می گذرد مورد مقایسه قرار دهیم و جایگاه آنرا تعیین کنیم .

مبانی روش تحقیق

برای روشن شدن و تحلیل و بررسی این صنعت درایران باید معیارهایی برای ارزیابی وجود داشته باشد که یکی از راه های منطقی برای بدست آوردن چنین معیاری مقایسه شرایط تولید در صنعت مرغداری ایران با کشورهای دیگر جهان است . در این راستا چند اصل اساسی و کلی باید مورد بحث قرار گیرد که به ترتیب به آن اشاره خواهد شد .


۱-
جایگاه تولیدات طیور در جهان و ایران :

بر اساس آخرین آمار رسمی جهانی که در سال گذشته در نشریه Extecutive Guide منتشر شده ایت وضعیت تولیدات طیور در دنیا و در ایران به قرار زیر است .
الف – جمعیت در کل جهان ۰۰۰/۶۰۰/۴۵۳/۶ نفر ، جمعیت ایران ۰۰۰/۷۰۰/۷۰ نفر
ب- تولید گوشت مرغ در ایران در ریف چهارم در دنیا قرار گرفته است .
ج- تولید تخم مرغ در کل جهان۵۷.۹۰۰.۰۰۰ تن ، تولید تخم مرغ در ایران ۶۰۰ هزار تن که از نظر تولید تخم مرغ ایران در ردیف هفدهم در دنیا قرار گرفته است .
د- میزان مصرف گوشت مرغ سرانه در کل دنیا ۷/۱۱ کیلوگرم ، در ایران ۸/۱۱ کیلوگرم ، میزان مصرف سرانه تخم مرغ در دنیا ۲۹/۷ کیلوگرم در ایران ۸ کیلوگرم یا معادل ۱۴۵ تخم مرغ است.
اجرای طرح تحقیق:
بررسی موردی این تحقیق در نتیجه مطالعه بر روی یک گروه نرم افزاری صورت گرفته است.
گروه نرم افزاری مرغانه با توجه به نیاز سنجی صورت پذیرفته و ارتباطات گسترده درون صنفی و با رایزنی های متعدد با هدف ارائه خدمات IT به صنعت بزرگ طیور طی سه سال اخیر راه اندازی گردیده است. در حیطه صنفی مورد بحث ما با توجه به تخصصی بودن آن باید این گونه بیان کنیم که با نیم نگاهی بسیار سطحی به وضعیت این صنف در سایر کشورهای در حال توسعه و مقایسه آن با ایران و در کنار هم قرار دادن این یافته ها و مقایسه آنها با قدمت و وضعیت کنونی مملکت ما، رسیدن به این نتیجه که عدم استفاده از مدیریت دقیق اطلاعاتی و سایر بسترهای IT، نتیجه ای جز عقب ماندگی و عدم توانایی و استفاده از تکنولوژی های جدید و سایر حیطه های فن آوری را در پی نخواهد داشت ، بسیار ساده و بدیهی است.


علت تاثیرگذاری IT بر روی سایر تکنولوژی ها چیست؟

به این دلیل که اکثریت قریب به اتفاق نو آوری ها بر پایه جمع آوری و آنالیز داده ها و کنترل و آزمایش شرایط قبل و بعد از بهره گیری از نو آوری هاست . با توجه به جو علمی و تکنولوژیکی حاکم بر صنف عملاً امکان مقایسه و تصمیم گیری در مورد ارزنده بودن یا نبودن استفاده از نو آوری ها وجود ندارد. البته دلایل دیگری هم وجود دارد که با بررسی آنها می توانیم به راحتی ببینیم که استفاده از امکانات نرم افزاری دقیق و سایر امکانات انفورماتیکی این مشکل به راحتی مرتفع خواهد شد. یکی از اصلی ترین مشکلات، عدم بازدهی مالی یکنواخت و ارزنده مالی در این صنف در سال های اخیر بوده است که تکنولوژی های مبتنی برIT به راحتی بازده مالی را به طور محسوس ارتقاء خواهند داد و موانع بر سر راه پیشرفت را یک به یک بر خواهند داشت.
مرغداران، اتحادیه ها و اصناف طیور کشور چگونه می توانند از فناوری اطلاعات (IT) جهت آنالیز آنها استفاده کنند؟
در صنعت طیور، فعالان (مرغداران) با حجم زیاد داده از قسمت های مختلف مواجه هستند. حتی در یک فارم گوشتی کوچک روزانه تعداد زیادی داده چه از سالن تولیدی چه از انبارها، پرسنل، و غیره به مدیر فارم سرازیر می شود که حتی در بهترین مزارع و واحد های ما با این اطلاعات به صورت کاملاً ابتدایی بر خورد می شود. جمع آوری و نتیجه گیری از داده ها بسیار کند و زمان بر و در برخی موارد کاملاً غلط صورت می گیرد. بدیهی است که نتیجه گیری از داده هایی که این چنین جمع آوری شده اند، نتایجی نادرست بوده و بالطبع تصمیماتی که بر این پایه اخذ می شوند تصمیماتی نادرست خواهند بود. از طرفی اجتماعات، اتحادیه ها و تعاونی ها همواره سعی بر کنترل واحد ها و ارائه مشاوره و راه حل و پیشنهاد دارند اما به دلیل عدم یکپارچگی اطلاعات و نحوه متفاوت برخورد با آمار ها توسط مرغداران عملاً این مهم امکان پذیر نیست و یا از دقت عمل بسیار پائین برخوردار است. اما با استفاده از امکانات نرم افزاری و بانک های اطلاعاتی این امر به راحتی امکان پذیر خواهد شد.در عین حال حضور گروه نرم افزاری مرغانه در این طرح با توجه به سوابق این گروه روند این طرح را به شدت تسریع خواهد کرد.


اهمیت انبارداری

انبارها در دامداری بسیار حائز اهمیت هستند زیرا درصد قابل توجهی از درآمد حاصل از فعالیت یک دامداری به انبارها و نحوه صحیح انبارداری بستگی دارد.
عدم مدیریت صحیح موجب فساد مواد خوراکی، دارویی … و در نتیجه ضرر و زیان می شود. نگهداری کالا در انبار به نحو اصولی و تسریع در امر تحویل با رعایت مقررات ، سبب ارتقاء سطح راندمان کاری دامداری می شود.
استفاده از شیوه های صحیح انبارداری موجب کاهش صحیح هزینه های مربوطه و در نهایت موجب کاهش بهای پرداختی از سوی دامدار می گردد.


نرم افزار انبارداری

نرم افزار«انبارداری» به منظور مدیریت بهتر انبارها طراحی و پیاده سازی می شود. این سیستم کلیه عملیات مورد نیاز که قبلاً در قالب سیستم سنتی انبارداری به صورت دستی و کاغذی انجام می گرفت به صورت خودکار و با قابلیت های بسیار بیشتر را در اختیار کاربران قرار می دهد.
مهمترین مسئله در تهیه سیستم نرم افزاری، انطباق بالای آن بر نوع عملکرد انبارها و رفع کلیه نیازهای موجود در انبارها است.
امکانات نرم افزار انبارداری
نرم افزار انبارداری باید جهت مدیریت کلیه انبارهای عمومی و خصوصی طراحی شود و کلیه انبارها، و قسمت های مرتبط که نیاز به مدیریت وضعیت انبار و کالاها دارند بتوانند از سامانه طراحی شده استفاده نمایند.

امکانات نرم افزار انبارداری باید به شرح زیر باشد:
• § فراهم کردن امکان تعریف ساختار درختی جهت مدیریت گروه بندی کالا.
• § امکان دسترسی به اطلاعات کالاها در قالب سیستم درختی یا مستقیم برای کاربر.
• § گزارش گیری از کالاها براساس نام، گروه کالا و مرتب کردن براساس مقادیر و کالاهای انتخاب شده.
• § امکان صدور رسید، بیجک، ثبت بیجک گاراژی، ثبت مشخصات مربوط به تجار و صاحبان کالا، ثبت هزینه های روزانه، لیست کالاهای وارسی شده.
• § امکان انتقال کالا یا تغییر نام از یک تاجر به تاجر دیگر، یا از یک انبار به انبار دیگر.
• § کنترل موجودی و رفت و آمد کالاهای هر تاجر و هر انبار بطور کاملا مستقل و همچنین کنترل موجودی کالا هنگام ورود یا خروج و بروز رسانی خودکار موجودی بعد از هر ورود و خروج.
• § محاسبه درآمد و هزینه به صورت روزانه، هفتگی، ماهیانه و ….
• § محدود کردن دسترسی افراد غیر مجاز به سیستم .
• § امکان نمایش کالاهای مربوط به یک صاحب کالا هنگام ثبت رسید و بیجک بصورت لیست یا نمایش نام کالا با تایپ حروف اول نام کالاها.
• § کنترل خودکار هزینه انبارداری توسط نرم افزار وامکان چاپ لیست هزینه های روزانه، هفتگی، ماهیانه، سالانه و … بصورت تفکیکی.
• § امکان مشاهده و چاپ لیست حواله های صادر شده از طرف صاحب کالا در تاریخ های مختلف.
• § امکان ثبت حواله های نامعتبر جهت جلوگیری از مشکلات احتمالی و امکان چاپ کاردکس کالا در زمان های مختلف.
• § حسابداری انبار جهت مدیریت دریافت ها و پرداخت های مالی با افراد در انبار.
• § امکان چاپ کاردکس کلی کالا با انتخاب یک یا چند کالا و انتخاب نوع اسناد (ورودی ها، خروجی ها یا هردو) به همراه تعیین محدوده زمانی.
• § امکان گزارش گیری از کالاها به صورت گروهی با توجه به گروه بندی درختی تعریف شده.
• § امکان صدور قبض رسید جهت کنترل دریافت های انجام شده و ثبت خودکار سند حسابداری(اختیاری).
امکان برنامه تحت شبکه ، تا عملیات به صورت چند کاربری و همزمان را در اختیار قرار دهد. امکان ورود اطلاعات در قالب شبکه های محلی (LAN) و اینترانت برای انبارهایی که حجم داده های مورد نیاز برای ثبت بیش از حد است و نیاز به ورود اطلاعات بصورت همزمان توسط چند کاربر دارند، فراهم باشد.


نتیجه گیری

عرضه نرم افزار بدون وجود بازار جهانی برای آن به صرفه نیست. داشتن بازار جهانی برای نرم افزار بدون فناوری جدید ، روش های جدید نرم افزاری ، نیروی آموزش دیده و نوآوری امکان پذیر نیست. بازار جهانی حتی بازارهای محلی را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. وقتی نرم افزارهای خارجی از نرم افزارهای داخلی ارزانتر باشند و کارایی بیشتری داشته باشند جایی برای محصول داخلی نمی ماند.
تنها امید شرکت های داخلی زبان فارسی بود که با استاندارد شدن زبان فارسی و لحاظ آن در Unicode ، سنگرهای این حوزه نیز به تدریج در حال تسخیر شدن است. نمونه روشن این ادعا برتری نرم افزار ویرایشگر (word) فارسی شرکت مایکروسافت بر کلیه ویرایشگرهای فارسی است.

در نتیجه باید به دنبال راهکارهای جدید برای پیشرفت صنعت نرم افزار در کشور باشیم.

نویسندگان : مهلا روشنی – مهدی محسنیان

 

بیشتر بخوانید

نصب نرم افزارهای مدیران در کشور سوریه

سوریه نیز به مدیران پیوست

کاربران سوریه نیز پس از کشورهای افغانستان گرجستان مرکزی عراق کردستان عراق امارات متحده عربی آذربایجان استفاده از مجموعه نرم افزار های مدیران را آغاز

مدیریت را با مدیران تجربه کنید

پیشرو در نرم افزارهای مدیریت دامپروری